szkolawspolpracy.pl

Blog tematyczny o edukacji, rozwoju, pracy.

Edukacja

Interaktywna pomoc dydaktyczna dla dzieci – w co warto inwestować?

Interaktywna pomoc dydaktyczna dla dzieci – w co warto inwestować?

Zastosowanie nowych technologii w edukacji przynosi korzyści zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Ci pierwsi mogą zaplanować ciekawsze, bardziej angażujące zajęcia dla swoich podopiecznych, a ci drudzy zdobywają wiedzę w sposób efektywniejszy i rozwijający na różnorodnych płaszczyznach. Nowoczesny interaktywne pomoce dydaktyczne są coraz powszechniej stosowane w edukacji wczesnoszkolnej. W jakie z nich warto zainwestować, aby maksymalizować potencjał młodych umysłów?

Rola nowoczesnych rozwiązań w edukacji

Rozwój pędzi do przodu i widzimy to na każdej płaszczyźnie życia. Zastosowanie nowych technologii zauważyć można w medycynie, biznesie, pracy biurowej czy właśnie edukacji. Jeszcze dekadę temu niewyobrażalne było prowadzenie zajęć zdalnych – dziś nie tylko brało w nich udział większość polskich uczniów, ale również dostrzeżony został w nich potencjał na gwarantowanie dostępu do nowoczesnej edukacji dzieciom, które wcześniej takowego nie miały. Platformy edukacyjne, e-dzienniki, internetowe quizy czy gry edukacyjne: wszystkie te nowinki pozwalają zróżnicować współczesne nauczanie, poszerzyć jego horyzonty, aby uwzględniać ewoluujące i zmieniające się potrzeby dzieci. Nauczanie maluchów nie musi być już ograniczone do siedzenia w ławce i nakazywania im przepisywania kolejnych zdań z tablicy. Małe dzieci mają niezmierzony wręcz potencjał, zapał do poznawania świata i samych siebie. Interaktywne pomoce dydaktyczne pozwalają dzieciom wyładować pokłady swojej energii w sposób produktywny i rozwijający. Połączenie tradycyjnych form nauczania z wyjątkowymi metodami, na jakie pozwalają nam nowe technologie otwiera zupełnie nowy wymiar edukacji. Jakie sprzęty może wykorzystywać szkoła jutra, by zaoferować swoim podopiecznym niezapomniane wrażenia z zajęć?

Interaktywna tablica

Tablice interaktywne po raz pierwszy zawitały do polskich szkół nieco ponad dekadę temu. Wtedy były jeszcze sprzętem wręcz ekskluzywnym, niedostępnym dla większości placówek. Dzisiaj w tablice inwestuje coraz więcej szkół i możemy natknąć się na nie coraz częściej. Uatrakcyjnia lekcje poprzez możliwość wyświetlania na niej przeróżnych aktywności – począwszy od filmów edukacyjnych, przez gry i zabawy, aż po prezentacje multimedialne czy quizy. Użytkownik takiej tablicy może wchodzić z wyświetlaną zawartością w interakcję: za pomocą specjalnego pilota bądź dotyku powiększać interesujące fragmenty, zaznaczać najważniejsze informacje, rysować wykresy, zaznaczać właściwe odpowiedzi. Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje tablic – mniej lub bardziej precyzyjne, działające wyłącznie ze specjalnym pisakiem lub dostosowane do użytkowania dotykowego, stacjonarne bądź przenośne.

Interaktywny dywan

Interaktywny dywan pozornie podobny jest do tablicy – do działania również wymaga projektora. O ile jednak w przypadku tablicy projektor wyświetla obraz na dodatkowej, specjalnej płaszczyźnie, tak interaktywny dywan wyświetlany być może na dowolnym płaskim, jednolitym, jasnym podłożu. Projektor wyposażony jest w czujniki ruchu, dzięki czemu użytkownicy interaktywnego dywanu wchodzą z nim w interakcję za pomocą ruchów własnego ciała. Właśnie dlatego często określa się go też jako dywan magiczny – po włączeniu do obsługi nie wymaga żadnego pilocika, jedynie ruchu dłoni, ramiona lub nogi. Różnorodne interaktywne dywany wyposażone są w szereg angażujących pakietów, począwszy od gier zespołowych, przez aktywności edukacyjne, aż po zestawy aplikacji wspomagających terapię ruchową dzieci. To w pełni bezpieczna, rozwijająca zabawa dla małych i dużych dzieci. Na rynku dostępne są różne modele wyposażone w dostosowane do potrzeb dzieci aplikacje, takie jak podłoga interaktywna FunFloor czy OnEVO dywan interaktywny. Tego typu inwestycja to doskonały sposób na poszerzenie możliwości prowadzonych w placówce zajęć – dzięki podłodze interaktywnej dzieci uczą się poprzez zabawę, która rozwija umysłowo, ruchowo, społecznie i emocjonalnie/

Materiał zewnętrzny

Udostępnij