szkolawspolpracy.pl

Blog tematyczny o edukacji, rozwoju, pracy.

Psychologia

Jak pomóc osobie w depresji? Praktyczny poradnik!

Jak pomóc osobie w depresji? Praktyczny poradnik!

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które dotyka coraz większej liczby osób. Jeśli ktoś bliski cierpi z powodu tej choroby, potrzebuje naszego wsparcia i zrozumienia. Pomoc osobie chorej nie jest łatwa, ale istnieją skuteczne sposoby, które mogą pomóc w jej codziennym funkcjonowaniu i powrocie do zdrowia. W tym artykule dowiesz się, jak pomóc osobie w depresji, unikając przy tym szkodliwych zachowań.

Agenda:

  1. Zdobądź rzetelne informacje na temat depresji
  2. Wspieraj osobę chorą na depresję emocjonalnie
  3. Zachowaj cierpliwość i wyrozumiałość
  4. Pomoc osobie z depresją na odległość
  5. Gdzie możesz szukać pomocy, gdy twój bliski ma depresję?

Zdobądź rzetelne informacje na temat depresji

Zanim zaczniemy pomagać osobie z depresją, ważne jest, abyśmy zdobyli rzetelne informacje na temat tego zaburzenia. Depresja jest poważną chorobą, która ma różne objawy i przyczyny, dlatego warto zapoznać się z materiałami naukowymi, opracowanymi przez doświadczonych specjalistów. Możemy szukać informacji w książkach, artykułach naukowych lub na stronach internetowych uznanych instytucji medycznych. Unikajmy informacji pochodzących z nieznanych źródeł lub opartych na domniemaniach i pogłoskach.

Przydatne informacje na temat depresji można znaleźć na stronach takich organizacji jak Polskie Towarzystwo Psychiatryczne czy Polskie Towarzystwo Psychologiczne. 

Wspieraj osobę chorą na depresję emocjonalnie

Gdy ktoś z naszego otoczenia cierpi z powodu depresji, najważniejsze jest okazanie mu wsparcia emocjonalnego. Osoba chora potrzebuje wiedzieć, że jest ktoś, kto ją rozumie i jest gotów jej pomóc. Ważne jest, abyśmy słuchali jej z empatią i zainteresowaniem, nie oceniając i nie krytykując. Pokażmy zainteresowanie jej uczuciami i potrzebami, a także zachęćmy do otwartej rozmowy na temat jej samopoczucia.

Należy pamiętać, że depresja to choroba, a nie wybór. Nie należy obwiniać osoby chorej ani sugerować, że mogłaby przestać być depresyjna, gdyby tylko chciała. Taka postawa może tylko pogorszyć sytuację i sprawić, że osoba chora poczuje się jeszcze bardziej bezsilna i samotna, może to doprowadzić nawet do próby samobójczej. Wspierajmy ją bezwarunkowo i dajmy jej poczucie, że jest ważna i wartościowa. W trakcie leczenia depresji wsparcie bliskich jest niezwykle istotne.

Zachowaj cierpliwość i wyrozumiałość

Osoba chora może mieć gorsze i lepsze dni, a czasami mogą wystąpić nawroty. Ważne jest, abyśmy byli wyrozumiali i nie oczekiwali szybkich rezultatów. Osoba chorująca na depresję może mieć kompletny brak energii i brak ochoty do wszystkiego. Zrozumienie, że nie jest to coś, co można wyleczyć jednym magicznym sposobem, pomoże nam w utrzymaniu dobrej relacji.

Pamiętajmy również, że nasze własne samopoczucie może być narażone na wpływ depresji osoby bliskiej. Dlatego dbajmy o swoje zdrowie psychiczne. W przypadku potrzeby, skonsultujmy się z profesjonalistą, który pomoże nam radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi.

Pomoc osobie z depresją na odległość

Jeśli osoba z depresją znajduje się daleko od nas, nadal możemy jej pomóc. Dzięki dzisiejszym technologiom, istnieje wiele możliwości komunikacji na odległość. Regularne rozmowy telefoniczne, wideokonferencje, czy nawet wiadomości tekstowe mogą być dobrym sposobem na utrzymanie kontaktu i wsparcie emocjonalnego. Ważne jest, abyśmy byli dostępni dla osoby chorej i gotowi wysłuchać jej, kiedy tego potrzebuje. Pamiętajmy, że nasze wsparcie może być dla niej nieocenione, nawet jeśli jesteśmy oddaleni od siebie geograficznie. Możesz wymyśleć jakieś wspólne aktywności na odległość, aby zając myśli osoby chorej np. granie w gry, wspólne oglądanie filmów. Nie możemy bagatelizować obniżonego nastroju takiej osoby, dlatego poświęcajmy jej czas. To niewiele, a może bardzo jej pomóc. 

Gdzie możesz szukać pomocy, gdy twój bliski ma depresję?

 Gdy twój bliski zmaga się z depresją, możesz szukać pomocy w następujących miejscach:
1. Lekarz rodziny: Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, który może ocenić stan zdrowia twojego bliskiego i zalecić odpowiednie leczenie lub terapię. Lekarz może również skierować do specjalistów, takich jak psychiatra lub psycholog.
2. Psychiatra oraz poradnia zdrowia psychicznego: Psychiatra to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Może przepisać leki przeciwdepresyjne lub zalecić psychoterapię. Może być konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego lub samodzielne umówienie wizyty w poradni zdrowia psychicznego.
3. Psycholog: Psycholog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów emocjonalnych i behawioralnych. Może oferować terapię indywidualną lub terapię rodzinno-parową, która może być skuteczna w przypadku depresji.
4. Grupy wsparcia: W wielu społecznościach istnieją grupy wsparcia dla osób z depresją oraz dla ich bliskich. Udział w takich grupach może dostarczyć wsparcia emocjonalnego i porad od innych osób, które mają podobne doświadczenia.
5. Linia telefoniczna wsparcia: Istnieją specjalne telefoniczne linie wsparcia dla osób z problemami psychicznymi, w tym depresją. Pracownicy tych linii mogą oferować pomoc, poradę i słuchanie.  800 70 2222  – to numer linii wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących. Możesz zgłosić się tam o poradę w przypadku bliskiej tobie osoby.
Pamiętaj, że kluczowe jest zachowanie cierpliwości i troski. Możesz również zaoferować swoje wsparcie emocjonalne i motywację do szukania profesjonalnej pomocy choremu. Jednak nie rób nic wbrew jego woli i postępuj zgodnie z zaleceniami lekarzy. Nie dopytuj, jeśli nie chce o czymś mówić, powtarzaj, że może na ciebie liczyć, nie zbudzaj w nim poczucia winy. Nieprzemyślane działania mogą przynieść odwrotny skutek i pogłębiać depresję. Pacjenci z depresją są szczególnie wrażliwi.

Jak pomóc osobie w depresji? Podsumowanie

Pomoc osobie z depresją nie jest łatwym zadaniem, ale jest coś, co możemy zrobić, aby wesprzeć naszych bliskich w trudnym czasie. Wsparcie emocjonalne, zdobycie rzetelnej wiedzy i okazanie wyrozumiałości to kluczowe czynniki, które mogą pomóc osobie chorej w powrocie do zdrowia. Pamiętajmy, że każdy chory jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Bądźmy cierpliwi, wyrozumiali i gotowi do słuchania. Nasze wsparcie może zdziałać naprawdę wiele. Pamiętaj – depresja nie jest fanaberią, ale jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych, która może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, pogorszeniu jakości życia, a nawet śmierci.

Udostępnij