szkolawspolpracy.pl

Blog tematyczny o edukacji, rozwoju, pracy.

Edukacja

Kim był Apollo?

Kim był Apollo?

Apollo to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych bogów w mitologii greckiej. Był synem Zeusa i Leto oraz bratem bliźniakiem bogini Artemidy. Jego atrybutami były słońce, muzyka, sztuka, leczenie, proroctwa oraz łucznictwo. Apollo był także bogiem piękna, młodości i światła, a jego kult był bardzo rozpowszechniony w całej starożytnej Grecji.

Mityczne pochodzenie Apolla

Według starożytnych mitów Apollo był urodzony na greckiej wyspie Delos, gdzie jego matka Leto uciekła przed gniewem Zeusa. Chociaż Apollo miał wiele kultowych miejsc kultu w różnych regionach Grecji, to najbardziej znane sanktuarium Apollina znajdowało się w Delfach. Tam też znajdował się przepowiadający świątynia, w której kapłanki wydawały orędzia od boga.

Kultura i tradycje związane z bogiem Apollo

W mitologii greckiej Apollo był znany jako bóg sztuki i piękna. Był patronem muzyki, poezji, tańca oraz sztuk plastycznych. Według legend, Apollo stworzył pierwszą lirę i taniec, który został nazwany na jego cześć „taneczna kosa Apolla”. Ponadto był uważany za boga wiedzy, a jego świątynie były miejscem szkolenia i nauczania dla młodzieży greckiej.

Udostępnij