szkolawspolpracy.pl

Blog tematyczny o edukacji, rozwoju, pracy.

Edukacja

Kryminologia a kryminalistyka – czym się różnią?

Kryminologia a kryminalistyka – czym się różnią?

Kryminologia i kryminalistyka bywają ze sobą często mylone. Osoby, które interesują się tematyką badania miejsc zbrodni i wykrywania ich sprawców oraz myślą o karierze w tej branży powinny zatem przyjrzeć się bliżej obu pojęciom i poznać najważniejsze różnice.

Kryminalistyka, czyli nauka o wykrywaniu przestępstw

Warto zacząć od wyjaśnienia, że kryminalistyka jest nauką interdyscyplinarną (czerpiącą głównie z fizyki, chemii, biologii, ale też fotografii czy psychologii) o charakterze praktycznym. Kryminalistyka zajmuje się wykrywaniem przestępstw i ich sprawców; osoby pracujące w kryminalistyce zabezpieczają dowody na miejscu zbrodni, wykonują całą pracę techniczno-badawczą, analizują próbki w laboratorium. Celem ich działań jest ustalenie (o ile to możliwe) sprawcy, metody popełnienia przestępstwa i okoliczności towarzyszących temu czynowi. Można stwierdzić, że osoby, które uwielbiają śledzić w serialach pracę techników spędzających długie godziny na badaniu dowodów, są zafascynowane właśnie kryminalistyką.

Kryminologia, czyli dlaczego przestępca dopuścił się swojego czynu

W przeciwieństwie do kryminalistyki, kryminologia to nauka głównie socjologiczna; skupia się raczej na przyczynach popełnienia przestępstwa przez sprawcę, a nie na samym przestępstwie (czy raczej metodzie jego dokonania). Kryminolog chce zatem przede wszystkim zrozumieć, dlaczego przestępca dopuścił się zabronionego czynu. Co istotne, poznanie dowodów pozwala na prowadzenie działań zapobiegających przestępstwom, dlatego nie można umniejszać roli kryminologów, którzy sporządzają cenne analizy i ekspertyzy.

Kryminologia a kryminalistyka

Kryminologia i kryminalistyka: studia

Osoby, które chciałyby zawodowo związać się z kryminalistyką lub kryminologią, mogą aplikować na uzupełniające studia magisterskie o tej specjalności na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. Studia są prowadzone przez Uniwersytet WSB Merito (na stronie kierunku można zresztą przeczytać jeszcze więcej o tym, jaka jest różnica między kryminologią a kryminalistyką). Tego rodzaju studia pozwalają poznać m.in. metody, techniki i narzędzia służące ujawnianiu i zabezpieczaniu dowodów (co z pewnością ucieszy fanów kryminalistyki), ale też dowiedzieć się więcej z zakresu psychologii osobowości oraz identyfikowania zachowań przestępczych (co przyda się przyszłym kryminologom). Absolwenci tej specjalności powinni bez przeszkód znaleźć pracę w policji i innych służbach, a także w sektorze społeczno-politycznym.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij