szkolawspolpracy.pl

Blog tematyczny o edukacji, rozwoju, pracy.

Praca

Faktoring a sektor produkcji. Finansowanie inwestycji w rozwój produkcji i bezpieczne współprace

Faktoring a sektor produkcji. Finansowanie inwestycji w rozwój produkcji i bezpieczne współprace

Faktoring to sprawdzone rozwiązanie problemów związanych z zatorami płatniczymi w sektorze przemysłowym. Dlaczego jest tak skuteczny? Na czym konkretnie polega?

Zatory płatnicze to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego. Brak terminowych płatności za zrealizowane zamówienia może uniemożliwić zakup niezbędnych do dalszej działalności surowców oraz utrudnić rozliczenia z dostawcami mediów oraz pracownikami. W skrajnych przypadkach opóźnienia lub zaniechania kontrahentów mogą prowadzić do upadku zakładu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by uniknąć takiego ryzyka. Jednym z najskuteczniejszych jest skorzystanie z usług faktoringowych.

Faktoring dla firm produkcyjnych

Jak pokazują statystki Polskiego Związku Faktorów, pod koniec ubiegłego roku spośród ponad 25 tysięcy zrzeszonych w nim klientów firm, większość (42,5 proc.) stanowiły przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego. Ten fakt najlepiej pokazuje, jak ważnym instrumentem finansowym jest dla nich faktoring. Pozwala im planować kolejne współprace i inwestycje bez obaw o utratę płynności finansowej. Jest też skuteczniejszy i łatwiejszy niż żmudna weryfikacja każdego kontrahenta, a następnie prowadzenie monitoringu należności oraz ewentualne działania windykacyjne. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na https://pragmago.pl/porada/faktoring/.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to rodzaj usługi, w ramach której przedsiębiorstwo sprzedaje swoje zaległe faktury zewnętrznej firmie (faktorowi). Przejmuje ona wierzytelności od przedsiębiorstwa (faktoranta) w zamian za natychmiastowe wypłacenie mu środków odpowiadających wartości faktury pomniejszonych o prowizję. W skrócie – dzięki faktoringowi przedsiębiorstwo może od razu otrzymać gotówkę, zamiast czekać na płatność kontrahenta i obsługiwać wierzytelności. Ewentualna windykacja nieuregulowanych wierzytelności spoczywa na faktorze.

Faktoring – korzyści dla przemysłu

Za skorzystaniem z usług faktoringowych przemawia wiele argumentów. Z perspektywy zakładów zajmujących się działalnością produkcyjną najważniejsze okazują się na pewno następujące zalety:

  • łatwiejsze utrzymanie płynności finansowej: jak już wspomnieliśmy, najważniejszą korzyścią płynącą z faktoringu jest lepsza zdolność przedsiębiorstwa do utrzymania płynności finansowej. Dzięki szybkiemu uzyskaniu środków z faktur, firma może na bieżąco regulować swoje zobowiązania lub inwestować w rozwój.

  • minimum formalności: w odróżnieniu od zwykłych kredytów obrotowych, w przypadku faktoringu nie są wymagane rozbudowane formalności. Znaczenia nie ma też zdolność kredytowa, a przedsiębiorca może otrzymać limit faktoringowy nawet na podstawie prostego oświadczenia;

  • prostota i szybkość: pieniądze mogą być zaksięgowane na rachunku bankowym przedsiębiorcy czasem już w ciągu 24 godzin.

Jak widać, faktoring online to efektywne narzędzie dla firm z sektora produkcyjnego. Dzięki niemu mogą one zminimalizować ryzyko zatorów płatniczych. Korzystając z tej usługi i skoncentrować się na rozwijaniu swojej działalności, mając pewność co do utrzymania stabilności finansowej.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij