szkolawspolpracy.pl

Blog tematyczny o edukacji, rozwoju, pracy.

Praca

Jakie zarobki są dobre w Polsce? Odpowiadamy!

Jakie zarobki są dobre w Polsce? Odpowiadamy!

W Polsce wiele osób zadaje sobie pytanie: jakie zarobki są dobre w Polsce by godnie żyć? Odpowiedź na to pytanie jest jednak trudna, ponieważ pojęcie godnego życia może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej. Niemniej jednak, istnieją dane i statystyki, które mogą nam pomóc zrozumieć, jak wyglądają zarobki Polaków i jakie są najwyższe pensje w naszym kraju.

Agenda:

 1. Aktualne dane dotyczące średnich zarobków w Polsce
 2. Wpływ różnych czynników na wysokość zarobków
 3. Jakie zarobki są dobre do życia w Polsce?
 4. Przykłady zawodów i przeciętnych wynagrodzeń brutto w najbardziej opłacalnych zawodach
 5. A ile naprawdę zarabiają Polacy? Pensje netto

Aktualne dane dotyczące średnich zarobków w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło około 7124,26 zł brutto w pierwszym kwartale 2023 roku, co daje nam około 5186 zł na rękę. Jednak warto zauważyć, że przeciętna krajowa pensja nie oddaje rzeczywistości większości Polaków. Znacznie bardziej miarodajne są dane dotyczące mediany wynagrodzeń, które GUS publikuje co dwa lata. Według ostatnich dostępnych danych z października 2020 roku, mediana wynosiła 4702,66 zł brutto, czyli około 3403 zł netto. Oznacza to, że aż połowa pracujących Polaków zarabia poniżej tej kwoty.

Warto również zaznaczyć, że dane dotyczące średniej krajowej pensji są zawyżone przez wysokie zarobki marginalnej grupy lepiej zarabiających. Wynika to z faktu, że GUS bierze pod uwagę tylko firmy zatrudniające powyżej 10 pracowników, co pomija niemal 95 proc. przedsiębiorstw w Polsce. Z tego powodu często słyszymy oburzenie społeczeństwa, które nie może się utożsamiać z pokazywanymi w statystykach wysokimi zarobkami.

Wpływ różnych czynników na wysokość zarobków

Wysokość zarobków w Polsce zależy od wielu czynników, takich jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe, branża, stanowisko czy lokalizacja geograficzna. Pracownicy z wyższym wykształceniem i większym doświadczeniem zazwyczaj mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Również osoby pracujące w niektórych branżach, takich jak IT, marketing czy finanse, często mogą liczyć na wyższe pensje. Ponadto, różnice w zarobkach można zaobserwować w zależności od lokalizacji geograficznej, gdzie wielkomiejskie regiony zazwyczaj oferują wyższe wynagrodzenia niż tereny wiejskie.

Należy również zauważyć, że status społeczno-ekonomiczny rodziny ma również wpływ na wysokość zarobków. Osoby pochodzące z rodzin uprzywilejowanych mają często lepsze możliwości edukacyjne i dostęp do lepiej płatnych stanowisk, co przekłada się na wyższe wynagrodzenia.

Jakie zarobki są dobre do życia w Polsce?

Definicja „normalnego” życia jest subiektywna i zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dla niektórych osób zarobki rzędu 5 tys. zł netto na rękę mogą wystarczyć, aby prowadzić życie zadowalające. Dla innych z kolei granica bogactwa zaczyna się od 10-12 tys. zł netto.

Warto jednak zauważyć, że koszty życia również są zróżnicowane w zależności od lokalizacji geograficznej. W większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny mieszkań, żywności i usług często są wyższe niż na terenach wiejskich. Dlatego osoby zamieszkujące duże miasta często potrzebują wyższych zarobków, aby utrzymać się na odpowiednim poziomie.

Przykłady przeciętnych wynagrodzeń brutto w najbardziej opłacalnych zawodach

W Polsce istnieje wiele zawodów, w których można uzyskać wyższe zarobki. Oto kilka przykładów:

 • Java Developer: Przeciętne zarobki wynoszą od 13 do 20 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Analityk danych: Większość pracowników zarabia w tym dziale od 12 do 21 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Inżynier procesu: Pracownicy tutaj zarabiają powyżej 7 tys. do 13 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Automatyk: Przeciętne zarobki wynoszą od 7,5 do 13 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Specjalista ds. obsługi klienta: Zatrudnieni na tym stanowisku zarabiają średnio 5 do 9,5 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Specjalista ds. rekrutacji: Najniższe wynagrodzenie wynosi 5 tys., najwyższe sięga nawet kwoty 9,5 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Księgowy: Księgowi mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie 6-9 tys. zł  brutto miesięcznie.
 • Specjalista ds. marketingu: Przeciętne zarobki wynoszą od 8 do 12 tys. zł brutto miesięcznie.

A ile naprawdę zarabiają Polacy? Pensje netto

W innych zawodach oraz po odliczeniu podatków i różnych składek, w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Ci co zarabiają minimalną krajową, mają jedynie 2 783,86 zł miesięcznie na przeżycie. A i tak wiele pracodawców ustanawia w umowie jeszcze niższą płacę. Z 13 tysięcy brutto programisty robi się lekko ponad 9 tysięcy. Chociaż średnie wynagrodzenie mln osób w Polsce wzrosło w ostatnich latach, to niestety inflacja daje się we znaki. Mimo podwyżek, awansów, poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, wielu ludziom brakuje na podstawowe wydatki.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby godnie żyć, nie jest jednoznaczna. Zarobki w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak wykształcenie, doświadczenie, branża czy lokalizacja geograficzna. Warto również zauważyć, że dane dotyczące przeciętnej krajowej pensji nie oddają rzeczywistości większości Polaków, ponieważ pomijają niemal 95 proc. firm w Polsce. Dlatego warto podejść do tematu zarobków z rozwagą i rozważyć indywidualne potrzeby i oczekiwania. Warto się kształcić i zdobywać doświadczenie, aby znaleźć jeszcze lepsze stanowisko.

Udostępnij