szkolawspolpracy.pl

Blog tematyczny o edukacji, rozwoju, pracy.

Księgowość

Ile kosztuje rozliczenie PIT-u? Sprawdzamy ceny w biurze rachunkowym oraz u księgowych

Ile kosztuje rozliczenie PIT-u? Sprawdzamy ceny w biurze rachunkowym oraz u księgowych

Rozliczenie roczne PIT to obowiązek, który wielu podatników podejmuje co roku. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów, takich jak biura rachunkowe lub księgowi, aby ułatwić sobie ten proces. Ale ile kosztuje rozliczenie PIT-u? W tym artykule przeanalizujemy różne opcje i zobaczymy, jakie są koszty związane ze składaniem formularza podatkowego.

Agenda:

  1. Rozliczenie PIT w biurze rachunkowym
  2. Rozliczenie PIT u księgowego
  3. Samodzielne rozliczenie PIT
  4. Ceny dodatkowych usług
  5. Różnice w kosztach rozliczenia PIT a lokalizacja

Rozliczenie PIT w biurze rachunkowym

Biura rachunkowe oferują profesjonalne usługi w zakresie rozliczeń podatków. Koszt takiej usługi zależy od kilku czynników, takich jak stopień skomplikowania deklaracji, liczba ulg, rodzaj deklaracji PIT, czy rozliczanie indywidualne czy wspólne z małżonkiem.

Ceny rozliczenia PIT w biurach zaczynają się od około 30 złotych za podstawową usługę. Jeśli jednak jest ono bardziej skomplikowane, na przykład z uwzględnieniem ulg podatkowych lub prowadzeniem działalności gospodarczej, koszty mogą wzrosnąć nawet do kilkuset złotych. Warto również pamiętać, że niektóre biura rachunkowe oferują dodatkowe usługi, takie jak wysyłka zeznań do urzędu skarbowego, za które można doliczyć dodatkowe opłaty. Również rozliczenie zwrotu podatku z zagranicy może być nieco droższe.

Rozliczenie PIT u księgowego

Alternatywną opcją jest skorzystanie z usług osobistego księgowego. Koszt takiego rozliczenia może być nieco niższy niż w biurze rachunkowym. Zawodowy księgowy może rozliczyć PIT za kwotę zaczynającą się od 20 złotych za podstawową usługę. Koszty mogą jednak wzrosnąć w zależności od skomplikowania deklaracji i liczby dokumentów do uwzględnienia.

Księgowy może również pomóc w przypadku rozliczenia związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za takie usługi koszty zaczynają się od około 70 złotych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy księgowy oferuje możliwość wystawienia faktury.

Samodzielne rozliczenie PIT

Samodzielne rozliczanie PIT to proces składania zeznania podatkowego przez indywidualnego podatnika, bez korzystania z usług biura rachunkowego czy doradcy podatkowego. Aby samodzielnie złożyć deklarację PIT, należy przede wszystkim zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak: PIT 11 (informacja o dochodach z pracy), PIT 8C (informacja o dochodach z umów cywilnoprawnych), PIT 39 (informacja o dochodach z gospodarowania nieruchomościami), PIT 28 (informacja o dochodach z działalności gospodarczej) itp. Następnie należy przeanalizować te dokumenty i ustalić wysokość swojego dochodu i ewentualne odliczenia (np. ulgi mieszkaniowe, ulgi na dzieci, ulgi na edukację itp.).


Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza PIT, który można złożyć elektronicznie za pośrednictwem systemu eDeklaracje lub drukiem i pocztą tradycyjną. W wersji elektronicznej często dostępne są interaktywne formularze, które ułatwiają wypełnienie i sprawdzają poprawność wprowadzonych danych.


Potem należy sporządzić deklarację podatkową, którą należy podpisać i zanieść do odpowiedniego urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Ważne jest, aby prawidłowo opłacić należny podatek lub ewentualnie otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.


Warto również pamiętać, że istnieje możliwość skorzystania z różnych ulg i odliczeń podatkowych, które mogą obniżyć nasze obciążenie podatkowe. Dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami podatkowymi i dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, aby skorzystać z wszystkich dostępnych ulg i odliczeń. Samodzielne rozliczanie PIT może być korzystne finansowo, ponieważ nie musimy nikomu płacić za wypełniane PIT. Jednak dla osób, które nie znają przepisów może to być skomplikowane.

Ceny dodatkowych usług

W przypadku rozliczenia PIT w biurach rachunkowych czy u księgowego, istnieje również możliwość skorzystania z dodatkowych usług. Na przykład, niektóre biura oferują wysyłkę wypełnionego zeznania na wskazany adres, za co można doliczyć dodatkowe opłaty. Wiele księgowych z pewnością zaoferuje też usługę twój e-pit, dzięki czemu będziesz miał dokument elektroniczny, który od razu trafi do urzędu skarbowego.

Dodatkowe usługi, takie jak ekspresowe rozliczenie, mogą również wpływać na końcową cenę za rozliczenie PIT. Za skorzystanie z ekspresowego wypełnienia deklaracji można się spodziewać doliczenia około 100 złotych.

Różnice w kosztach rozliczenia PIT a lokalizacja

Warto zwrócić uwagę, że ceny za rozliczenie PIT mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. W większych miastach ceny mogą być nieco wyższe ze względu na większą konkurencję i wyższe koszty działalności. W mniejszych miejscowościach lub w niewielkich biurach rachunkowych ceny mogą być nieco niższe.

Ile kosztuje rozliczenie PIT-u? Podsumowanie

Koszty rozliczenia PIT zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj deklaracji, stopień skomplikowania deklaracji, liczba ulg i rodzaj zeznania. Biura rachunkowe i księgowi oferują profesjonalne usługi, ale cennik może być różny w zależności od wybranego rozwiązania, czy dodatkowych opcji.  Samodzielne rozliczenie PIT może być tańszą opcją, ale wymaga pewnej wiedzy i czasu. Warto porównać różne opcje i znaleźć rozwiązanie, które najlepiej odpowiada twoim potrzebom i budżetowi. Pamiętaj, że deklaracje PIT należy złożyć do 30 kwietnia.

Udostępnij